FROM THE DESK OF

MAX KOLONKO

PRESIDENT

OF THE UNITED STATES OF POLAND

August 13, 2021

Szanowny Pan

Antony Blinken

Secretary of State

United States State Department

2100 C Street

NW Washington,

DC 20529

Szanowny Panie Sekretarzu,

Podzielam Pański niepokój o wolność mediów, o którym pisze Pan w oświadczeniu Departamentu Stanu z 11 sierpnia 2021. Z równym niepokojem o wolność mediów Polski Naród przyjął informacje o zamknięciu konta Prezydenta Trumpa na Facebook, zbanowaniu konta dziennika New York Post na TT czy wykluczeniu  portalu Parler z przestrzeni medialnej w Ameryce przez Big Tech.

Te przykłady pokazują że wielkie korporacje musza być poskramiane a brak publicznej kontroli prowadzi do nadużyć w sferze wolności słowa i wolności mediów.

Jako dziecko dorastające w komunistycznej Polsce pamietam jak słuchaliśmy wolnych mediów docierających wtedy z Głosu Ameryki z Waszyngtonu. Ameryka była wtedy ostoją wolnych mediów i mówienia jak jest.

Dziś myślę, że ten sentyment  przyświecał decyzji KRRiT z 2015 roku kiedy telewizja TVN otrzymała możliwość niezwykle korzystnego dealu z korporacją Scripps Network wbrew pkt. 22 statutu TVN ktory mówi o limicie kapitału spoza Europy. To był  polski kredyt zaufania dla amerykańskiej  korporacji ktory kilka lat później dał Discovery Inc. 100% własności telewizji w stanie Polska i bezprecedensowy dostęp amerykańskiej korporacji do polskiego rynku.

Czy ten kredyt zaufania zadziałał?

Discovery Inc. Zaoferowała polskiej widowni ciekawą i profesjonalną ofertę programową ale nie w segmencie informacji. A ten segment jest szczególnie ważny dla Narodu Polskiego bombardowanego od 76 lat przez rządową propagandę medialną.

W swoim oświadczeniu mówi Pan o konfiskowaniu mienia polskich obywateli żydowskiego pochodzenia przez komunistów PRLu. Dziś twarzą flagowego dziennika informacyjnego am korporacji Discovery TVN w Polsce jest wnuk szefa wydziału propagandy tychże komunistów, którzy to mienie polskich Żydów konfiskowali.

2 tygodnie temu dziennikarz TVN/Discovery  niczym komunistyczny agitator interweniował w protesty Kubańczyków w Waszyngtonie co skończyło się skandalem przykrym dla imagu Polski.Rok temu dziennikarz TVN brał czynny udział w przepychankach podczas protestów o COVID- 19.

Jestem sam zawodowym dziennikarzem z 35 letnim stażem w mediach  byłym korespondent telewizji polskiej w Ameryce. Jestem przekonany ze Discovery Inc z pewnością nie jest dumne z niektórych wydań dziennika Fakty TVN, które budzą u polskich widzów wrażliwych na medialne manipulacje, złość czego rezultatem były ataki fizyczne na dziennikarzy stacji TVN w Polsce.

Nie zamierzam tu bronić rządzącej w Polsce partii politycznej PIS ale jako politolog rozumiem ich myślenie. Ustawa lexTVN wynika z obaw  o powtórkę sytuacji z okresu wyborów prezydenckich w Polsce 2020. Wtedy to inna US korporacja Facebook ingerowała w wybory prezydenckie w Polsce poprzez blokady kont kandydatów w wyborach, shadow banning postów, ograniczanie zasięgów postów kandydatów.

Wiem to Panie Sekretarzu z pierwszej ręki bo sam jako niezależny kandydat Narodu na prezydenta, zostałem w tych wyborach pogrzebany przez amerykańska korporacje Facebook która zablokowała moje 700 tys. konto na okres 2.5  z 3 miesięcy kampanii prezydenckiej.

To ta ingerencja am. korporacji w wybory prez. w Polsce przyczyniła się do totalnego rozpadu polskiego systemu demokracji wyborczej. Doszło do zmiany terminu wyborów poza czas przewidziany w konstytucji i co za tym idzie do  nielegalnego sprzecznego z konstytucją wyboru p. Dudy na prezydenta.

To dlatego tez na podstawie petycji polskiego narodu objąłem urząd prezydenta ad interim, do czasu przeprowadzenia uczciwych i legalnych wyborów prez. w Polsce wolnych od obcej ingerencji. Są to fakty których próżno szukać w dzienniku TVN Fakty czy rządowej telewizji TVP.  Tak wyglądają dziś owe “wolne” i “rzetelne” media w Polsce.

Zatem spróbujmy wspólnie naprawić te sytuację.

Proponuje niniejszym stworzenie  grupy zadaniowej do mediacji ustawy o telewizji Discovery. Proponuję aby w grupie znalazł się przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu, przedstawiciel polskiego Rządu przedstawiciel opozycji i ja jako mediator.

Panie Sekretarzu pozwoli Pan, że na koniec powiem parę słów w języku który Pam zrozumie.

(ENGLISH)  Jako prezydent Stanow Zjednoczonych Polski  jestem obywatelem polskim i obywatelem  amerykańskim. Jak Kazimierz Pulaski człowiekiem o dwóch sercach, które dla obu narodów równo bije. Ameryka dala mi wolność  Polska dała mi nadzieję.

Zatem jak Kazimierz Pułaski powiem: walczmy wspólnie za naszą i waszą wolność mediów.

Jestem przekonany, że obie kwestie poruszone w Pana oświadczeniu znajdą pozytywny finał korzystny dla wszystkich zainteresowanych stron.

Z poważaniem

Max Kolonko